Strona główna ] W górę ] Omnibus 2018 ] Z naszych dziejów ] IX Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji i Prozy ] V Miejski Festiwal Piosenki Obcojęzycznej ] Przyroda ojczysta ] Kopernik 2018 1-3 ] Kopernik 2018 ] Mistrz czytania ] Polskie tradycje i zwyczaje ] Czytamy Leśmiana ] [ Czytam, bo lubię ] Z_biegiem_Wisły_20171113 ]

Spotkanie z pisarką i podsumowanie konkursów

W czwartek 23.11.2017 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mińsku Mazowieckim miało miejsce spotkanie z Małgorzatą Strękowską - Zarembą, autorką książki “Dom nie z tej ziemi" oraz wielu innych utworów dla dzieci i młodzieży, która swoją obecnością uświetniła podsumowanie zorganizowanego po raz drugi projektu ''Czytam, bo lubię'' oraz galę wręczenia nagród laureatom, składających się na niego, trzech konkursów. Zadaniem uczestników konkursu plastycznego było wykonanie ilustracji do powieści dla młodzieży Małgorzaty Strękowskiej - Zaremby. Konkurs czytelniczy polegał na napisaniu testu ze znajomości tekstu książki “Dom nie z tej ziemi”. Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie literackim, redagowali opowiadania z dialogiem na dowolny temat. Wszystkie konkursy spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów klas IV - VII szkół podstawowych powiatu mińskiego. Na konkurs literacki wpłynęło 49 opowiadań, prac plastycznych przysłano 55, natomiast test czytelniczy pisało 30 uczniów z 16 szkół.

Jury złożone z nauczycieli oraz przedstawiciela dyrekcji SP1 miało niezwykle trudne zadanie, ponieważ wszystkie prace prezentowały wysoki poziom. W konkursie plastycznym  I miejsce zajęły: Wiktoria Zawolska oraz Aleksandra Sadowska - obie ze Szkoły Podstawowej w Wielgolesie (op. p. Bożena Zelwowiec). Na II miejscu  uplasowały się  dziewczęta z Wielgolasu: Kinga Rybak i Andżelika Sadowska (op. p. Bożena Zelwowiec) i Barbara Antosiewicz z Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Mińsku Mazowieckim (op. p. Katarzyna Aleksiejuk). III miejsce zajęły Martyna Boruc ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Mińsku Mazowieckim( op. p. Ewa Pszczółkowska), Julia Boruta ze Szkoły Podstawowej w Hucie Mińskiej (op. p. Anna Woźniak), a także Amelia Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim (op. p. Małgorzata Szczęsna). Wyróżnienia zdobyli: Julia Samociuk ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim (op. p. Monika Jaremko i p. Beata Zdankowska - Wasążnik), Weronika Królak ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim (op. p. Monika Jaremko), Aleksandra Sternik ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim (op. p. Beata Wójcicka), Zofia Płochocka z Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Mińsku Mazowieckim (op. p. Katarzyna Aleksiejuk), Krystian Jenda ze Szkoły Podstawowej w Górkach (op. p. Elżbieta Kąkol) oraz Kinga Chróścicka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim (op. p. Małgorzata Szczęsna).

Nagrody i wyróżnienia w konkursie literackim: I miejsce – Anna Królak (op. p. Monika Halagiera) i Karolina Wojdat (op. p. Monika Jaremko) - obie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim,  II miejsce – Wiktoria Kaźmierczak ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie (op. p. Monika Marciniak) i Karolina Łućko z Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Mińsku Mazowieckim (op. p. Małgorzata Bochyńska),

III miejsce – Tymon Szerszenowicz ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim (op. p. Monika Jaremko). Wyróżnienia: Barbara Kucharska  (op. p. Monika Jaremko), Julia Samociuk (op. p. Monika Jaremko) - obie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim,  Amelia Bielińska ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie (op. p. Katarzyna Berska), Amelia Płochocka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Mińsku Mazowieckim (op. p. Agnieszka Kożuchowska), Lena Gawron ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim (op. p. Agnieszka Szczepańska), Julia Poławska ze Szkoły Podstawowej w Dobrem (op. p. Anetta Bodecka).

W konkursie czytelniczym I miejsce zdobyła Magdalena Kożuchowska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim (op. p. Agnieszka Szczepańska), II miejsce – Magdalena Brewczyńska ze Szkoły Podstawowej w Jakubowie (op. p. Alicja Nowicka - Wójcicka), III miejsce – Hanna Zawadka z Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Mińsku Mazowieckim (op. p. Małgorzata Chrobot) oraz Julia Zgódka ze Szkoły Podstawowej w Grzebowilku (op. p. Magdalena Piętka), natomiast wyróżnienie - Lena Gawron ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim (op. p. Agnieszka Szczepańska).

W trakcie spotkania autorka książki „Dom nie z tej ziemi” opowiadała o początkach swojej pisarskiej kariery, ulubionych lekturach z dzieciństwa, swoich utworach, które najbardziej ceni, o tym, jak rodziły się w jej głowie pomysły na książki. Uczestnicy spotkania mieli do Małgorzaty Strękowskiej - Zaremby wiele pytań, chcieli poznać jak najwięcej tajników sztuki pisarskiej. Na zakończenie autorka znalazła czas dla swoich czytelników, aby złożyć autografy w książkach przyniesionych przez nich lub zakupionych na kiermaszu towarzyszącym spotkaniu.

Organizatorki - pp. Małgorzata Nowicka, Bożena Polkowska, Małgorzata Szczęsna, Anna Wasążnik, Agnieszka Wodzińska  bardzo serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom projektu i opiekunom  za udział w konkursach oraz w ich podsumowaniu. Niezwykle cieszy fakt, że we współczesnym świecie, pełnym najnowocześniejszych środków przekazu, tak dużo młodzieży sięga po literaturę piękną i poznaje świat stworzony przez pisarzy.

Małgorzata Szczęsna