DZIEŃ PATRONA SZKOŁY W KOPERNIKU
19 lutego 2013r
KONKURS O WIEDZY I ŻYCIU MIKOŁAJA KOPERNIKA

19 lutego 2013 roku minęła 540 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim. Z tej okazji w mińskiej Jedynce odbyły się uroczyste obchody Święta Patrona Szkoły, w których wzięła udział cała społeczność uczniowska, nauczyciele oraz zaproszeni goście.
O godzinie 900 zaplanowany został IX Turniej Wiedzy o Życiu i Pracy Mikołaja Kopernika i o Astronomii. Zebrani w sali gimnastycznej uczniowie klas IV – VI kibicowali pięciu drużynom, które zgłosiły się do rywalizacji. Szkołę Podstawową nr 2 w Łosicach reprezentowali Stanisław Jurczyński, Jakub Kieruczenko i Dominik Koryciński. Ze Szkoły Podstawowej w Szymanowie przyjechali na turniej Mariusz Jankowski, Gabriel Gołębiowski i Aleksandra Zielińska. Jakub Tarczyński, Konrad Marciniak i Katarzyna Leszczyńska reprezentowali Szkołę Podstawową nr 5 w Mińsku Mazowieckim. Czwartoklasiści Katarzyna Baranowska, Damian Kułak i Michał Michna z Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej dzielnie walczyli ze starszymi kolegami i koleżankami z innych szkół. Gospodarze wystawili drużynę w składzie: Katarzyna Czapska, Karol Górski i Wiktoria Bielicka. Turniej składał się z trzech rund po dziesięć pytań. Rywalizacja była bardzo zaciekła, dlatego konieczna okazała się dogrywka, która miała wyłonić laureata II miejsca. Po długich zmaganiach II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łosicach, III – uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim, I miejsce obronili gospodarze.  Nie tylko uczestnicy turnieju mogli sprawdzić swoją wiedzę o najsłynniejszym polskim astronomie, ale wszyscy obecni w sali gimnastycznej mińskiego Kopernika, pytania i odpowiedzi bowiem przedstawione zostały na prezentacji multimedialnej.
W programie uroczystych obchodów Dnia Patrona w mińskiej Jedynce była również uroczysta akademia, którą rozpoczął dyrektor Tomasz Ciechański. W swoim krótkim wystąpieniu podkreślił rolę Kopernika jako wielkiego uczonego i wzoru do naśladowania dla wszystkich uczniów. Następnie wprowadzono sztandar i odśpiewano hymn szkoły. Delegacja uczniów złożyła kwiaty pod pomnikiem Patrona Szkoły.
Następnie goście i społeczność uczniowska mieli przyjemność obejrzeć program artystyczny specjalnie na tę okazję przygotowany przez uczniów klasy 3A i 3B pod kierunkiem pani Beaty Sasin – Kielczyk i pani Barbary Perzyny.
Na zakończenie uroczystości miało miejsce wręczenie nagród zwycięzcom turnieju wiedzy oraz dwóch innych konkursów towarzyszących obchodom Święta Patrona, czyli konkursu plastycznego na laurkę dla Mikołaja Kopernika oraz literackiego, w którym należało napisać sprawozdanie z wycieczki śladami wielkiego astronoma. Na propozycję konkursów odpowiedziało (nie licząc gospodarzy) 10 szkół województwa mazowieckiego.
W konkursie literackim I miejsce zajęła Milena Szpanka ze Szkoły Podstawowej w Goworowie, II miejsce jury przyznało Kamili Serafińskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mińsku Mazowieckim, III miejsce zdobyła Oliwia Dzbeńska ze Szkoły  Podstawowej w Goworowie. Wyróżnione zostały prace Anny Bartkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim oraz Aleksandry Orzeszek ze Szkoły Podstawowej w Kątach.
W konkursie plastycznym „Laurka dla Mikołaja Kopernika” w klasach 1-3 I miejsce zdobył Dawid Pszczółkowski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim, II – Natalia Kozioł ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łosicach oraz ex equo Laura Zawistowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Legionowie. III miejsce zajęli Patryk Rękawek oraz Michał Kubik ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim. Jury przyznało również sześć wyróżnień, które zdobyli Oskar Szwach, Alicja Mikołajczuk i Wiktoria Dyrkacz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim, Natalia Majewska ze Szkoły Podstawowej w Kątach, Zuzanna Tondera ze Szkoły Podstawowej w Szymanowie i Oliwia Walczak ze Szkoły Podstawowej w Bieniędzicach.
Wśród uczniów klas IV – VI w konkursie plastycznym I miejsce zdobyła Karolina Szmit ze Szkoły Podstawowej w Bieniędzicach, II ex equo Jakub Kieruczenko i Natalia Zaniuk ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łosicach, III – Magdalena Orzeszek ze Szkoły Podstawowej w Kątach oraz Karolina Taboła ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łosicach. Pięć prac, zdaniem jury, zasłużyło na wyróżnienie.  Są to prace Bartłomieja Sadurskiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim, Aleksandry Orzeszek i Macieja Wróbla ze Szkoły Podstawowej w Kątach, Julii Gronczewskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Legionowie oraz Marty Obłozy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mińsku Mazowieckim.
IX edycja konkursów poświęconych Mikołajowi Kopernikowi odeszła do przeszłości, ale już za rok organizatorki, czyli Małgorzata Nowicka, Bożena Polkowska, Monika Sokołowska, Małgorzata Szczęsna oraz Agnieszka Wodzińska po raz kolejny zapraszają do wzięcia udziału w X edycji wymienionych konkursów.
 Opracowała Małgorzata Szczęsna

w górę