“Czytam, bo lubię”

W piątkowy ranek 16.12.2016 r. o 9:00 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mińsku Mazowieckim odbyła się gala wręczenia nagród laureatom I Powiatowego Projektu “Czytam, bo lubię” dla Uczniów Klas IV - VI Szkół Podstawowych. Projekt pozwolił zaprezentować zdolności literackie, plastyczne oraz czytelnicze uczniom z powiatu mińskiego. Zadaniem młodych autorów było napisanie opowiadania na dowolny temat. Dzieci obdarzone talentem plastycznym miały za zadanie wykonać ilustrację do książki Pawła Beręsewicza “Ciumkowie w szkocką kratę”, natomiast młodzi czytelnicy zdawali test ze znajomości treści wymienionej książki. Już pierwsza edycja projektu spotkała się z życzliwym przyjęciem wśród uczniów i nauczycieli szkół podstawowych powiatu mińskiego. Na konkurs literacki wpłynęło 76 opowiadań, prac plastycznych przesłano 35, natomiast test pisało 28 uczniów. Nie lada wyzwaniem dla jurorów było wyłonienie najlepszych prac spośród tak dużej ilości opowiadań i ilustracji, które otrzymali organizatorzy. Po wielu konsultacjach udało się ustalić następujący werdykt.

W konkursie literackim I miejsce zdobyła Wiktoria Kaźmierczak ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie - op. p. Monika Marciniak, II miejsce Olga Sobol z Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Mińsku Mazowieckim – op. p. Małgorzata Bochyńska i Amelia Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim – op. p. Małgorzata Szczęsna, III miejsce Karolina Łućko z Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Mińsku Mazowieckim – op. p. Małgorzata Bochyńska oraz Weronika Królak ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim – op. p. Monika Jaremko, wyróżnienia Aleksandra Tkaczyk z Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Mińsku Mazowieckim – op. p. Małgorzata Bochyńska, Lena Gawron ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim  - op. p. Agnieszka Szczepańska, Gabriela Rolf ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mińsku Mazowieckim, a także Natalia Wronka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim – op. p. Anna Wasążnik

W konkursie plastycznym I miejsce zdobyła Kinga Chróścicka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim – op. p. Małgorzata Szczęsna, II miejsce Nikola Paczkowska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim - op. p. Monika Jaremko i p. Agnieszka Szostak  i Julia Laudy ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim- op. p. Agnieszka Szostak, III miejsce Michał Dworzyński ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim - op. p. Monika Sokołowska,

Amelia Kot z Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Mińsku Mazowieckim - op. p. Małgorzata Szczęsna, wyróżnienia: Magdalena Ostrowska ze Szkoły Podstawowej w Ładzyniu – op. p. Anna Królikowska,

Tatiana Piwowar ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim –

op. p. Małgorzata Szczęsna, Natalia Zagórska ze Szkoły Podstawowej w Żakowie – op. p. Anna Michalik, Amelia Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim – op. p. Małgorzata Szczęsna oraz Patrycja Piotrkowicz ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim - op. p. Agnieszka Szostak.

W konkursie czytelniczym I miejsce wywalczyła Karolina Łućko z Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Mińsku Mazowieckim – op. p. Małgorzata Chrobot, II miejsce Julia Zgódka ze Szkoły Podstawowej w Grzebowilku - op. p. Magdalena Piętka i Barbara Kucharska – ze szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim – op. p. Monika Jaremko, III miejsce Wiktoria Kaźmierczak ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie – op. p. Beata Marciniak oraz Patrycja Górecka ze Szkoły Podstawowej w Rudzie op. p. Elżbieta Zgódka,  wyróżnienia - Michał Czyżewski ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie – op. p. Krystyna Osińska i p. Grażyna Michalska, Magdalena Brewczyńska ze Szkoły Podstawowej w Jakubowie – op. p. Alicja Nowicka, Klaudia Nalazek ze Szkoły Podstawowej w Brzózem – op. p. Małgorzata Kowalska – Płatek oraz Karolina Wojdat ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim – op. p. Monika Jaremko.

Galę wręczenia nagród uświetniło spotkanie z pisarzem książek dla dzieci Pawłem Beręsewiczem, autorem utworu, wokół którego koncentrowały się zadania zaproponowane w projekcie. Laureaci konkursów w trakcie spotkania mieli okazję “wypić filiżankę herbaty”, na którą do swojego stolika zapraszał pan Paweł. Przy okazji prowadził ze swoimi ”gośćmi” interesującą i pełną humoru rozmowę na temat swoich książek. Autor utworu “Ciumkowie w szkocką kratę” okazał się przemiłym, przesympatycznym i otwartym człowiekiem, który w niezwykły sposób potrafi zainteresować młodych ludzi swoją twórczością.

Laureaci konkursów otrzymali nagrody z rąk pana Pawła Beręsewicza. Autor wyraził swój ogromny podziw nad zdolnościami młodych czytelników. Zauważył również, że uczestnicy konkursu czytelniczego piszący test ze znajomości treści jego książki “Ciumkowie w szkocką kratę” mają znakomitą pamięć, ponieważ obawia się, że sam zapewne uzyskałby o wiele mniej punktów za test, mimo że jest jej autorem. Organizatorkom pisarz pogratulował pomysłu, a także sprawnej organizacji przebiegu konkursów oraz gali wręczenia nagród.

Na zakończenie uroczystości uczestnicy spotkania z Pawłem Beręsewiczem mieli możliwość zdobycia autografu autora. Wielu z nich zakupiło książki pisarza podczas kiermaszu towarzyszącego spotkaniu.

Pomysłodawczyni projektu - pani Małgorzata Szczęsna oraz współorganizatorki: pani Małgorzata Nowicka, pani Anna Wasążnik, pani Bożena Polkowska oraz pani Agnieszka Wodzińska zbudowane zainteresowaniem ich pomysłem planują kolejną edycję konkursów z udziałem innego autora książek dla dzieci i już teraz zapraszają do wzięcia w nich udziału.

Opracowała Małgorzata Szczęsna

Nauczyciel języka polskiego w SP1 w Mińsku Mazowieckim